PIETNY AKT V PARKU J.M.HURBANA

 

27. októbra 2023 si spoločne predstavitelia mesta Nové Mesta nad Váhom,  zástupcovia Trenčianskeho samosprávneho kraja, zástupcovia mestských organizácií, Ozbrojených síl SR, Jednoty dôchodcov Slovenska, členovia Oblastnej organizácie Slovenského zväzu, protifašistických bojovníkov v Parku Jozefa Miloslava Hurbana na spomienkovej slávnosti, ktorá je venovaná 105. výročiu ukončenia prvej svetovej vojny uctili pamiatku padlých hrdinov a zároveň si pripomenuli vzniku prvej Československej republiky.

 

Príhovor primátora mesta Nové Mesto nad Váhom Ing. Fratiška Mašlonku

Vážení hostia,

dovoľte mi, aby som Vás privítal tu, v Parku Jozefa Miloslava Hurbana na spomienkovej slávnosti, ktorá je venovaná 105. výročiu ukončenia prvej svetovej vojny a zároveň vzniku prvej Československej republiky.

Keď začiatkom leta roku 1914 padli v Sarajeve osudné výstrely a smrteľne zranili následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželku Žofiu Chotkovú, nikto netušil, aký obrovský konflikt to vyvolá. Tento atentát bol zámienkou na takmer okamžité vyvolanie vojny Rakúsko-Uhorska Srbsku a spustenú tragickú vojnovú lavínu sa podarilo zastaviť až na jeseň roku 1918, teda po viac ako 4 rokoch. Veľká vojna, alebo Svetová vojna, ako bola 1. svetová vojna známa do roku 1939, sa svojou intenzitou, brutalitou, použitými novými bojovými prostriedkami a taktikami, či obrovským nasadením leteckej techniky stala dovtedy najväčším vojnovým konfliktom v dejinách. Delostrelecká paľba, použitie chemických látok, či doslova zničujúci pobyt v zákopoch, znamenali smrť miliónov ľudí. Krajiny zapojené do vojnového konfliktu podriadili svoje hospodárstvo výrobe tovaru potrebného pre front, na rad prišli nútené práce a aj čoraz častejšie zaraďovanie žien do výroby. Celková vyčerpanosť nielen vojakov, ale aj civilného obyvateľstva, nedostatočná hygiena, minimum potravín, postupne prideľovaných už len na lístkový systém a tiež ochorenia vznikajúce v dôsledku katastrofálnych životných podmienok skazu len dokonali. V dôsledku všetkých, doslova zničujúcich udalostí, bola situácia už na začiatku roka 1918 aj v Rakúsko-Uhorsku veľmi napätá a podobne ako zvyšok Európy, bolo na počiatku hospodárskeho krachu. Situácia sa stávala neudržateľnou a v súvislosti s celkovým vývojom vojny sa dohodové mocnosti čoraz viac prikláňali k rozpadu monarchie. Návrhy na reformy stroskotali a následne boli 28. októbra 1918 prijaté podmienky prímeria so štátmi Dohody, čo v podstate znamenalo koniec Rakúsko-Uhorska a na troskách takmer 300-ročnej monarchie vzniká prvý spoločný štát Čechov a Slovákov - Československá republika. Po ďalších rokovaniach o mieri podpísalo Nemecko 11. novembra 1918 kapituláciu a o 11. hodine toho istého dňa začína platiť prímerie, čím sa 1. svetová vojna stáva minulosťou, hoci mierové dohody boli podpisované ešte niekoľko nasledujúcich rokov. 11. november sa zároveň stal aj Dňom vojnových veteránov.

Vážení hostia, deň podpísania prímeria sa pre nás stáva dňom spomienok, ktorý nám nedovoľuje zabudnúť na hrôzy, ktoré veľká vojna priniesla. A nielen táto vojna, ale akýkoľvek vojnový konflikt vo svete. Zároveň je však už spomínaný 28. október pre nás, Slovákov a Čechov dňom, ktorý napriek predchádzajúcim tragickým vojnovým rokom, je jedným z najvýznamnejších v našich dejinách. Prvýkrát v histórii sa nám splnil spoločný sen o samostatnom štáte. A aj napriek tomu, že naše cesty sa medzičasom rozišli, stále sme dva národy, ktoré sú si veľmi blízke a naša spoločná minulosť nás zaväzuje tieto priateľské vzťahy neustále rozvíjať.

Ďakujem Vám za pozornosť.  

  

 

foto: Jana Krištofovičová
Publikované: 27.10.2023 | Aktualizácia: 27.10.2023 | Zobrazené: 402
Nastavenia cookies