Ján Bernovský

Za celoživotnú významnú prácu a osobitný prínos v oblasti zdravotníctva, sociálnej, humanitárnej a charitatívnej práce sa Osobnosťou mesta v roku 2008 stal pán Ján Bernovský.

J. Bernovský sa narodil v Novom Meste nad Váhom. Po skončení ZŠ sa vyučil za predavača, čo zúročil v rodinnom obchode s miešaným tovarom. Po VPZ a niekoľkých brigádach po celej republike sa r. 1958 oženil a natrvalo sa usadil v Novom Meste. Rok pracoval v Strojstave a Vzduchotechnike ako zásobovač závodnej jedálne, no „našiel sa“ až v novomestskej nemocnici, kde sa zamestnal ako sanitkár. Práci, ktorá ho naplno uspokojovala, venoval 25 rokov svojho života až do odchodu na dôchodok r. 1986. Potom ešte celé dve desaťročia zostal verný nemocnici i pacientom, ktorým pomáhal drobnými službami, milým slovom a optimizmom.

Ján Bernovský, ako viacnásobný darca krvi a plazmy (daroval ju 360 - krát) je držiteľom diamantovej Jánskeho plakety a najvyššieho ocenenia - Modrého kríža. Za celoživotnú prácu v ČK r. 2003 získal Plaketu docenta V. Krišlu. R.2001 mu Slovenská humanitná rada udelila titul laureáta a cenu Dar roka za ľudskosť, nezištnú pomoc a rozvoj dobrovoľníctva.

Pán Ján Bernovský je tiež držiteľom čestného uznania mesta Nové Mesto nad Váhom a titulu Významná osobnosť Podjavoriny, ktorými mesto i región ocenili jeho ľudský zástoj.

 

K stiahnutiu

Publikované: 25.9.2017 | Zobrazené: 317